Végleges magasság

20-25 m

Végleges szélesség

4-5 m

Korona

széles koronájú fa

Vízigény

közepes

Talajigény

enyhén savas- semleges kémhatású, tápanyagban gazdag talajt igényel

Jellemzők: Nagy termetű fa, akár 20-25 m magasra is megnő. Kérge csavarodó kéregkötegektől bordás. Rügyei zömökek, kerekdedek. A szelídgesztenye egyivarú, egylaki növény, a hím és nővirágok egy fán belül, de külön-külön alakulnak ki. Hazánkban a leghosszabb életű gyümölcs fajta. A szelídgesztenye kedvelt téli gyümölcsünk. 

Levelek: Fényes, bőrszerű, keskeny, 10–20 cm hosszú, váltakozó állású, hosszúkás lándzsa alakú levelei szúrósan fogazottak, mindkét oldalon 4–7 éles foggal. A fogak hosszúak, hegyesek, közöttük a bemetszések lekerekítettek. Gyakran karéjos is. A levél csúcsa keskeny, hegye rövid. A levélnyél hossza 2–5 cm. A levél színe sötétzöld; fiatalon szőrös, később kopasz. Fonákuk fiatalon nemezesen szőrös, a sűrű szőrzet miatt színe a szürkétől a fakózöldön át a fehéresig változhat. Egy-egy levélen 15–20 pár oldalér nő. A levél válla ritkábban szív-, többnyire széles ék alakú vagy lekerekített.

Virágok: Hímnős barkavirágzata felálló, látványos. Június végén-július elején virágzik. Sárgás barkái 10-20 cm hosszúak. Csúcsán a virágzat nagy részét adó sárga porzók nyílnak, alapjuknál pedig a zöld termős virágok, gyakran a porzóknál később. A megporzás után a termős virágok gömbbé növekednek; egy-egy ilyen gömbben két-három termés nő. Fényes, barna makktermése a gesztenye. Ennek kupacsa zöld, sűrűn tövises, szúrós. A termése októberben érik. 

Felhasználás: Szép lombja és ízletes terméséért kedvelt fa.

Talajigény: A gesztenye szabad karbonátoktól mentes, semleges vagy gyengén savanyú kémhatású talajokon termeszthető, nem szereti a meszes talajokat.

Fényigény: Napos, félárnyékos helyet kedvel.

Vízigénye: Közepes.